Сезонний зліт: чому дорожчає долар

Сезонний зліт: чому дорожчає долар

Oct 06

З початку осені курс гривні знизився на 5%. Зменшити коливання може підтримка НБУ/
Після річного зміцнення, курс гривні знову пішов вниз. З початку осені офіційний середньозважений курс долара виріс на 4% до 26,8 грн / $. Середній курс продажу готівкової валюти з початку вересня зріс на 5%. На початку жовтня долар в банківських обмінниках можна в середньому купити за 27,12 грн / $. Курс покупки і продажу долара на міжбанку також виріс на 4%, вчора торги закрилися котируваннями 26,83 / 26,79 грн / $.

За версією Національного банку, падіння курсу гривні пов’язане зі зростанням попиту на іноземну валюту з боку енерготрейдерів. Для згладжування коливань на валютному ринку, регулятор за осінь провів 6 аукціонів і продав банкам $ 150 млн.

З чим пов’язано осіннє падіння курсу гривні, і як довго воно триватиме, з’ясовувала LIGA.net.

Cезонні фактори

Восени долар традиційно дорожчає. Причини сезонної девальвації нацвалюти в пожвавленні ділової активності та закупівлі енергоносіїв перед опалювальним сезоном. “Енергетичний імпорт, який формує майже чверть загального імпорту, сезонно зростає. У той же час активність експортних ринків металургії, хімії, промислового виробництва і АПК, навпаки, сезонно знижується. Така двостороння динаміка негативна для торгового балансу і припливу валюти в країну”, – пояснює Олег Курінний, директор казначейства банку Кредит Дніпро.
Закриття бюджетного року зазвичай супроводжується збільшенням гривневої маси. “Ми допускаємо контрольовану узгоджену девальвацію, в зв’язку з тим, що для виконання бюджету важливо максимізувати обсяг надходжень від експортерів на кінець року”, – говорить Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.
Курс гривні відчуває тиск не тільки внутрішніх чинників. “Найголовніший з них – це глобальне зміцнення долара США в очікуванні посилення грошово-кредитної політики ФРС. З високою ймовірністю в грудні ставка буде підвищена, що провокує зростання прибутковості американських облігацій і сприяє попиту на долар, який йде з країн, що розвиваються і прикордонних ринків”, – каже Андрій Шевчишин, говорить старший аналітик Forex Club.
У жовтні курс продажу долара в банківських обмінниках вже подолав 27 грн / $. Розрив між безготівковим і готівковим ринками пояснюється ажіотажним попитом і спекулятивними складовими, кажуть співрозмовники LIGA.net.

Обережний прогноз

Чи буде долар дорожчати далі? За прогнозами Міністерства економічного розвитку і торгівлі, середній курс долара в 2017 році складе від 26 грн / $ до 29 грн / $. В кінці року, МЕРТ прогнозує, курс 27,9 грн / $.
Опитані LIGA.net експерти вважають, що об’єктивних причин для різкої девальвації гривні немає, але допускають невелике просідання. Активна підтримка ринку регулятором може мінімізувати коливання. “Курс буде мати тенденцію до ослаблення, хоча темпи спаду, ймовірно, сповільняться, і будуть корелюватись із загальносвітовою тенденцією. Стримуючим фактором для курсу може стати жорсткість грошової політики НБУ”, – говорить Шевчишин.
Але під кінець року гривня традиційно виявляється під тиском. “У нашому базовому сценарії закладений середній курс 28,5 грн / $. Ситуація на валютному ринку вкрай волатільна і ми допускаємо більш відчутне послаблення валюти”, – говорить Віктор Шулик.
“Закупівля газу є об’єктивним фактором, тому, тиск на гривню в зимовий період буде наростати. При збереженні поточної динаміки можна прогнозувати вартість долара відносно гривні на рівні 27,9 – 28,2 грн / $”, – вважає аналітик Альпарі Максим Пархоменко
“За відсутності макроекономічних і політичних шоків курс гривні до кінця року не вийде за середньорічний бюджетний параметр – 27,2 грн / $”, – вважає Олег Курінний.

За матеріалами: http://finance.liga.net

ФК «БІЗНЕС КАПІТАЛ» пропонує послуги лізингу нерухомості та лізингу автомобілів, надання фінансових кредитів, факторингу, гарантій і поручительств, як для юридичних так і для фізичних осіб.

Залишились питання?

Ви маєте змогу отримати безкоштовну консультацію відправивши запит

Бажаєте дізнатись більше?